У оквиру овог интервјуа водили смо разговор са учеником Средње Техничке ПТТ школе. Ученик похађа нашу школу по новом, дуалном моделу образовања. У наставку смо му поставили пар питања како би приближили његов утисак ученицима који би желели да школу упишу по новом моделу образовања.

КАТАРИНА:  Здраво, за почетак, можеш да нам се представиш?

НИКОЛА: Зовем се Никола Стојановић, имам 18. година, долазим из општине Рековац, из села Течић које се налази 25 километара од Јагодине.

КАТАРИНА: Реци нам твој став према школовању и образовању?

НИКОЛА: Сматрам да је средња школа битан део у образовању, јер пружа велике могућности за запошљавање као и за даљи живот.

КАТАРИНА: Добро, реци нам како си сазнао за нашу школу?

НИКОЛА: За школу сам сазнао од свог оца, јер је и он похађао исту.

КАТАРИНА: Шта је било пресудно при одабиру смера Монтер ТК мрежа?

НИКОЛА: За смер монтер ТК мрежа сам се определио јер сматрам да може доста да се напредује у будућности и фирми.

КАТАРИНА: Зашто си се одлучио на уписивање трогодишњег, а не четворогодишњег смера?

НИКОЛА: Трогодишњи смер сам уписао из ралога што се похађа по дуалном образовању и зато што ми пружа да радим посао који волим.

КАТАРИНА: Шта је твоја замисао, где би волео да радиш?

НИКОЛА: Моја замисао је да као и до сада успешно похађам и завршим школу и да се запослим у фирми Телеком Србија.

КАТАРИНА: Како ти схваташ ову професију, као љубав или као обавезу?

НИКОЛА: Пре свега ову професију схватам као љубав према послу који волим и сматрам да је најважније волети посао који радиш.

КАТАРИНА: Шта би могао да поручиш ученицима који можда размишљају да упишу нашу школу и образовни профил Монтер ТК мрежа?

НИКОЛА: Препоручио бих свакоме ко жели да ради овај посао да упише овај смер, зато што може доста да научи и напредује у послу.

КАТАРИНА: Шта је оно за шта си оспособљен после завршеног профила Монтер ТК мрежа и које могућности нуди сам профил?

НИКОЛА: После завршеног смера Монтер ТК мрежа ђаци су оспособљени за рад на висини, поправљању и отклањању сметњи на телефонској линији, рад са најновијим апаратима, техником за интернет и телевизију.

КАТАРИНА: Зашто саветујеш овај образовни профил?

НИКОЛА: Саветујем свакога да упише овај образовни профил, јер има велике могућности и пружа свакоме прилику за посао у државној фирми.

КАТАРИНА: Да ли је могућ упис по дуалном образовању?

НИКОЛА: Упис по дуалном образовању је могућ и пружа боље услове за праксу и запослење у односу на остале смерове који нису дуални.

КАТАРИНА: И за крај, можеш ли нам рећи нешто о професорима у школи и о њиховом приступу ученицима?

НИКОЛА: Професори се максимално залажу да ученици што више науче теоријски део који се обавља у школи и помогну нам за неко даље школовање које је такође могуће.

КАТАРИНА: Хвала ти пуно на искреним одговорима, желим ти срећу у даљем школовању и запошљавању.

Катарина Арсенијевић 41